Ta strona internetowa zmieni Twoją twarz, w renesansowy portret!

Mona Lisa

Na fali popularności FaceApp, aplikacji która zmienia wasze twarze w zależności od tego czy chcecie je odmłodzić lub postarzeć, nadchodzi kolejna sensacja.

AIPortraits.com – strona internetowa założona przez zespół badaczy MIT i IBM, która zmienia twoje nudne stare selfie, w dzieło sztuki epoki renesansu – w ten sam sposób  w jaki wyobrażaliby to sobie Michał Anioł czy Botticelli.

Naukowcy przeszkolili generatywną sieć dowodową z 45,000 portretami „od wczesnego renesansu do sztuki współczesnej”.

Jest to dość łatwe w użyciu narzędzie. Przesyłasz swoje zdjęcie, a strona generuje twoje podobieństwo w stylu nieokreślonego renesansowego artysty – choć niestety nie będziesz w stanie wybrać, z którego artysty AI będzie czerpać wskazówki stylistyczne.

Naukowcy zajmujący się stroną internetową chcą zbadać nieodłączne tendencje takiego systemu sztucznej inteligencji. Wybierając wyłącznie zachodnie tradycje artystyczne, algorytm automatycznie dokona pewnych wyborów stylistycznych -„zachęcamy do eksperymentowania z narzędziem jako sposobem na zbadanie stronniczości modelu”, czytamy na stronie internetowej. „Na przykład spróbuj się uśmiechnąć lub śmiać na obrazie wejściowym. Co widzisz? […] Ta niezdolność sztucznej inteligencji do odtworzenia naszych uśmiechów uczy nas czegoś o historii sztuki. ”

Jeśli zastanawiasz się, co dzieje się ze zdjęciem po jego przesłaniu – tutaj odniesienie do niejasności wokół rosyjskiego startupu FaceApp, który poprosił o dostęp do wszystkich zdjęć w telefonach użytkowników – strona internetowa twierdzi, że wszelkie zdjęcia które zostały przesłane do witryny są usuwane i nie są przechowywane.

źródło: futurism.com