Sztuczna Inteligencja ułożyła kostkę Rubika w jedną sekundę!

Kostka Rubika

System sztucznej inteligencji stworzony przez naukowców z University of California rozwiązał Kostkę Rubika w nieco ponad sekundę.

DeepCubeA, jak nazwano ten algorytm, ukończył łamigłówkę logiczną 3D, z którą zmagają się  ludzie od czasu jej wynalezienia w 1974 roku.

„Nauczył się samodzielnie”, powiedział autor raportu prof. Pierre Baldi.

Naukowcy zauważyli, że jego strategia bardzo różni się od sposobu, w jaki ludzie rozwiązują zagadkę.

„Domyślam się, że sposób rozumowania AI jest całkowicie odmienny od ludzkiego” – powiedział prof Baldi, profesor informatyki na University of California w Irvine.

Badanie opublikowane w Nature Machine Intelligence wykazało, że algorytm otrzymał 10 miliardów różnych kombinacji układanki, a celem było odkodowanie ich wszystkich w ciągu 30 ruchów.

Następnie przetestowano je na 1000 z nich i udało się je wszystkie rozwiązać, znajdując najkrótszą drogę do rozwiązania w około 60% przypadków.

„Ogromny cel”

Ludzie, którzy potrafią szybko rozwiązać zagadkę, zwykle wykonują około 50 ruchów. System AI rozwiązał go średnio w 28 ruchach.

Algorytm komputerowy nie jest pierwszym ani najszybszym pozaludzkim, który rozwiązał zagadkę. Ten zaszczyt przypadł również systemowi opracowanemu w Massachusetts Institute of Technology, nazwanemu algorytmem min2phase, który rozwiązał zagadkę trzy razy szybciej.

Ale co najważniejsze, ten system nie używał sieci neuronowej – która naśladuje działanie ludzkiego mózgu – ani technik uczenia maszynowego i został zaprogramowany tylko do rozwiązania zagadki.

W 2018 r. Naukowcy zbudowali robota, który rozwiązał zagadkę w 0,38 sekundy.

Stworzenie systemu, który uczy się, jak wykonać wyzwanie, jest postrzegane jako pierwszy krok w kierunku stworzenia sztucznej inteligencji, która może wyjść poza gry i rozwiązać rzeczywiste problemy.

„Rozwiązanie Kostki Rubika obejmuje myślenie symboliczne, matematyczne i abstrakcyjne, więc maszyna do głębokiego uczenia się, która potrafi rozwiązywać takie łamigłówki, zbliża się do stawania się systemem, który może myśleć, rozumować, planować i podejmować decyzje” – powiedział prof. Baldi.

„To w jaki sposób tworzymy zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest mądrzejsza, bardziej niezawodna i zdolna do rozumowania, rozumienia i planowania to praca która jest krokiem w kierunku tego ważnego celu”.

źródło: BBC