Sztuczna Inteligencja pomaga naukowcom w tworzeniu niewidzialnych płaszczów.

binary, invisible

Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje, chyba każdy wie czym jest „peleryna-niewidka”, magiczny przedmiot z serii przygód o młodym czarodzieju. Czy jest to rzeczywiście tylko element fantasy i science-fiction? Okazuje się że nie!

Niewidzialne płaszcze są od dziesięcioleci podstawą fantastyki naukowej. A teraz naukowcy sądzą, że mogą być o krok bliżej wprowadzenia tychże ubrań do prawdziwego świata – wszystko dzięki sztucznej inteligencji. Szczegóły tej operacji są różne, ale ogólną ideą peleryny niewidzialności jest to, że daje noszącemu możliwość poruszania się po świecie niezauważonym. O ile wiemy, nic, co obecnie istnieje w naturze, nie może tego zrobić, więc pierwszym krokiem do stworzenia peleryny-niewidki jest zaprojektowanie materiału, który będzie miał takie właściwości.

Te materiały o nienaturalnych właściwościach nazywane są metamateriałami, a ich opracowanie jest niezwykle czasochłonnym procesem. Naukowcy muszą najpierw zaprojektować sztuczne atomy – termin określający niektóre typy nanomateriałów o niewiarygodnie specyficznych parametrach strukturalnych – a następnie poddać ich tworzenie dokładnemu testowi i procesowi błędów.

Ale teraz zespół południowokoreańskich naukowców opracował sztuczną inteligencję zdolną do projektowania nowych metamateriałów o określonych właściwościach optycznych, które szczegółowo opisali w numerze czasopisma ACS Applied Materials & Interfaces z 10 lipca.

Ponieważ ta sztuczna inteligencja może działać znacznie szybciej niż ludzie, naukowcy uważają, że może to znacznie przyspieszyć proces rozwoju metamateriału – a może nawet doprowadzić do odkrycia metamateriału, który może sprawić, że jego użytkownik będzie niewidoczny.